Perspektif harici temsil düzeni ve sembolik hiyerarşiÜstteki fotoğraf nedense Cumhurbaşkanı tarafından toplanan bakanlar kuruluna ait. Fotoğraf olduğu için insan gözünün algıladığına yakın bir perspektifle uzaktaki nesneler daha küçük gözüküyor. Alttaki fotoğraf ise Milat gazetesinin haberi verirken kullandığı manipüle edilmiş bir versiyon. En uzaktaki nesnelerden birisi 5-6 kat büyütülerek yeniden yerleştirilmiş.

Nesne diyorum ama aslında tam da pozitivist bakışın dışına çıkarak nesne olma halini reddetme eğilimi olarak okuyorum bunu. Yani materyalist bir bakışla dünyadaki varlıkları nesne olma üzerinden eşitleyen bir bakışa karşı, nesneyi küçümseyerek ona karşı çıkan, onun ötesine geçmeye çalışan bir bakış var. Tıpkı minyatür sanatında perspektif derinliğin olmayıp, figürlerin toplumsal ve dini hiyerarşideki konumuna göre boyutlandırılması gibi, RTE de hiyerarşik konumunu ve gücünü temsilen nesne olarak sahip olduğu özellikleri aşarak büyümüş durumda.

İkinci bir okuma ise bakanlar kuruluna başkanlık eden kişinin kimliğini açığa çıkarmak için, yani haberin iddia ettiği gibi RTE olduğunu kanıtlamak için, yüzünün göz tarafından algılanabilecek kadar büyütülmesi sonucu ortaya çıkmış bir durumdur. Ancak kimlik tespiti gibi bir sorun olmadığından ötürü bunu yapmak anlamsız bir eylem olacaktır.

Üçüncü bir okuma ise sembolik hiyerarşi ve kimlik tespiti yerine "vurgu" amacıyla yapıldığını söyleyebilir. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa gerçekleşen ve de yasalara aykırı bir durum olduğu için başkanın kimliği önemlidir.

Dolayısıyla bu üç okumayı birleştirmek mantıklı olacaktır: Açtığı ideolojik yolda emin adımlarla ilerleyen RTE'nin, gücünün ve başarısının bir sonucu ve temsili olarak bakanlar kuruluna başkanlık etmesi tarihi bir olaydır ve bu olayın baş mimarının algılanabilir şekilde temsil edilmesi gerekir.

Hiç yorum yok: